- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Button Socket Screw
Button Socket Screw
Pioneers in the industry, we offer m12 din6912 carbon steel flange button socket screws, m4 din 7984 carbon steel flange button socket screws, m10 asme alloy steel flange button socket screws, m4 din 7984 alloy steel flange button socket screws, m6 din6912 alloy steel flange button socket screws and m10 stainless steel 304 flange button socket screw from India.
M12 DIN6912 Carbon Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 48 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Type | Button Head |
| Diameter | M12 |
| Length | 30 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | DIN6912 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Drive Type | Hex Socket |
| Finish | Plain |
| Head Shape | Button Head |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M4 DIN 7984 Carbon Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M4 |
| Screw Length | 25 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | DIN7984 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
| Finish | Zinc Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 ASME Alloy Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M10 |
| Grade | A4-80 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
| Brand | Vora Screws |
| Finish | Zinc Plated |
| Screw Length | 20 mm |
| Size | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M4 DIN 7984 Alloy Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 47 / PIECEGet Best Price
Product Details:
| Screw Type | Button Head |
| Diameter | M4 |
| Size | 2 mm |
| Length | 12 mm |
| Material | MS |
| Material Grade | DIN7984 |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Drive Type | Hex Socket |
| Brand | Vora Screws |
| Finish | Zinc Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 DIN6912 Alloy Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 35 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Type | Button Head |
| Diameter | M6 |
| Size | 2 mm |
| Length | 12 mm |
| Material Grade | DIN6912 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Shape | Flanged Head |
| Brand | Vora Screws |
| Thread Type | Metric Fine |
| Drive Type | Hex Socket |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 Stainless Steel 304 Flange Button Socket Screw
Product Price: Rs 38 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Type | Button Head |
| Diameter | M10 |
| Size | 2 mm |
| Length | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Plain |
| Brand | Vora Screws |
| Drive Type | Hex Socket |
| Surface Finishing | Polished |
| Thread Type | Metric Fine |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 B18.3.1M Stainless Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 48 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M10 |
| Screw Length | 25 mm |
| Grade | B18.3 |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Size | 3 inch |
| Brand | Vora Screws |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 7984 Stainless Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M12 |
| Screw Length | 25 mm |
| Material | DIN7984 |
| Grade | 10.9 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
| Finish | Plain |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Stainless Steel Flange Button Socket Screw
Product Price: Rs 80 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Type | Button Head |
| Diameter | M3 |
| Size | 4 cm |
| Length | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Black Oxide |
| Head Shape | Button Head |
| Thread Type | Metric Fine |
| Drive Type | Hex Socket |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M14 ASME B18.3.1M Carbon Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 48 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M14 |
| Grade | B18.3.1 |
| Finish | Plain |
| Brand | Vora Screws |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Packaging Type | Packet |
| Screw Length | 30 mm |
| Size | 2 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 DIN6912 ASME Stainless Steel Flange Button Socket Screws
Product Price: Rs 39 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M6 |
| Screw Length | 30 mm |
| Grade | DIN6912 |
| Size | 3 inch |
| Brand | Vora Screws |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
| Material | Brass |
Yes! I am InterestedRequest A Callback