- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Clevis Pin
Clevis Pin
Our product range includes a wide range of din 1444 stainless steel clevis pin, iso 2341 stainless steel clevis pin, iso 2341 carbon steel clevis pin and din 1444 alloy steel clevis pin.
DIN 1444 Stainless Steel Clevis Pin
Product Price: Rs 14 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pin Diameter | 8 mm |
| Usable Length | 32 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Hole Type | Single Hole |
| Finish | Galvanized |
| Head Type | Round Head |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ISO 2341 Stainless Steel Clevis Pin
Product Price: Rs 7 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pin Diameter | 20 mm |
| Usable Length | 75 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Hole Type | Double Hole |
| Finish | Galvanized |
| Head Type | Flat Head |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ISO 2341 Carbon Steel Clevis Pin
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pin Diameter | 20 mm |
| Usable Length | 75 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Hole Type | Double Hole |
| Finish | Galvanized |
| Head Type | Round Head |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 1444 Alloy Steel Clevis Pin
Product Price: Rs 5 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pin Diameter | 16 mm |
| Usable Length | 75 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Hole Type | Double Hole |
| Finish | Self Finish |
Yes! I am InterestedRequest A Callback