- Home
- »
- Our Products
- »
- Copper Washers
Copper Washers
Providing you the best range of din 6916 m8 copper punched washers plate washers, din 440 m10 copper punched washers plate washers, din en 14399-6 m5 copper punched washers plate washers, din 125 300hv m6 copper punched washers plate washers, astm f436-023 m12 copper punched washers plate washers and uni 6592 m14 copper punched washers plate washers with effective & timely delivery.
DIN 6916 M8 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 187 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | Oxygen Free Copper |
| Washer Type | Plain |
| Length | 50 mm |
| Inner Diameter | M8 |
| Outer Diameter | 15–20 mm |
| Grade | 5.6 |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Hardness | Hard |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Bolts | Hexagonal |
| Size | 2 inch |
| Brand | Vora Screws |
| Finish | Galvanized |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 440 M10 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 167 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | DHP Copper |
| Washer Type | Plain |
| Length | 30 mm |
| Inner Diameter | M10 |
| Material Grade | 12.9 |
| Outer Diameter | 15–20 mm |
| Material | Copper |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Hardness | Hard |
| Size | 2 inch |
| Brand | Vora Screws |
| Finish | Zinc Plated |
We are engaged in offering quality DIN 440 M10 Copper Punched Washers Plate Washers product our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN EN 14399-6 M5 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 76 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | ETP Copper |
| Washer Type | Sealing |
| Thread Size | M5 |
| Inner Diameter | M5 |
| Drive Type | Phillips |
| Outer Diameter | Up to 10 mm |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Hardness | Soft |
| Brand | Vora Screws |
| Head Shape | Round |
| Finishing | Polished |
| Finish | Black Oxide |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 125 300HV M6 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 42 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | ETP Copper |
| Washer Type | Washer Gasket |
| Length | 19 mm |
| Inner Diameter | M6 |
| Outer Diameter | 25–30 mm |
| Head Type | Cheese Head |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Hardness | Soft |
| Coating | Bright Finish |
| Surface Finishing | Polished |
| Brand | Vora Screws |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASTM F436-023 M12 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 156 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | ETP Copper |
| Washer Type | Plain |
| Inner Diameter | M12 |
| Size | 1 inch |
| Outer Diameter | 30–40 mm |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Hardness | Hard |
| Brand | Vora Screws |
| Finish | Bright |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
UNI 6592 M14 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 112 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | ETP Copper |
| Washer Type | Washer Gasket |
| Inner Diameter | M14 |
| Material | Copper |
| Outer Diameter | 30–40 mm |
| Grade | 12.9 |
| Thickness | 0.5–1 mm |
| Hardness | Annealed |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 27 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | DHP Copper |
| Washer Type | Plain |
| Inner Diameter | M12 |
| Outer Diameter | 30–40 mm |
| Thickness | 5–6 mm |
| Hardness | As Rolled |
| Finish | Bright |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 125 M4 Copper Punched Washers Plate Washers
Product Price: Rs 34 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Copper Grade | ETP Copper |
| Material | Copper |
| Washer Type | Sealing |
| Inner Diameter | M4 |
| Length | 8 mm |
| Outer Diameter | 30–40 mm |
| Drive Type | Phillips |
| Thickness | 4–5 mm |
| Finish / Coating | Natural |
| Hardness | Half Hard |
| Brand | Vora Screws |
| Size | 3 inch |
| Head Shape | Round |
| Packaging Type | Packet |
| Finishing | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback