- Home
- ยป
- Our Products
- »
- External Circlip
External Circlip
Providing you the best range of jis b 2804 4mm alloy steel external circlip, din 471 3mm stainless steel external circlip, jis b 2804 4mm carbon steel external circlip, din 471 3mm carbon steel external circlip and din 471 3mm alloy steel external circlip with effective & timely delivery.
JIS B 2804 4mm Alloy Steel External Circlip
Product Price: Rs 15 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Shaft Size | 12 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Standard | IS 3075 |
| Section Width | 2.5 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | 48 HRC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 471 3mm Stainless Steel External Circlip
Product Price: Rs 56 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Circlip Type | External |
| Steel Grade | SS 316 |
| Standard | DIN 471 |
| Section Width | 3mm |
| Finish | Polished |
| Pack Size | 50 pcs |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
JIS B 2804 4mm Carbon Steel External Circlip
Product Price: Rs 16 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Shaft Size | 20 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Standard | IS 3075 |
| Section Width | 2.5 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | 48 HRC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 471 3mm Carbon Steel External Circlip
Product Price: Rs 500 / PACKGet Best Price
Product Details:
| Shaft Size | 25 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Standard | IS 3075 |
| Section Width | 2.5 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | 46 HRC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 471 3mm Alloy Steel External Circlip
Product Price: Rs 15 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Shaft Size | 6 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Standard | ISO 13906 |
| Section Width | 2.5 mm |
| Finish | Phosphate |
| Hardness | 46 HRC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback