- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Head Cap Screw
Head Cap Screw
Our range of products include m14 din6912 carbon steel socket low head cap screws, m3 iso 7380 alloy steel socket button head cap screws, m6 bs 4168 alloy steel socket button head cap screws, m6 din6912 stainless steel socket low head cap screws, m10 din 7984 carbon steel socket low head cap screws and m18 asme b18.3.1m carbon steel socket low head cap screws.
M14 DIN6912 Carbon Steel Socket Low Head Cap Screws
Product Price: Rs 28 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M14 |
| Length | 12 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Head Shape | Round Head |
| Thread Type | BSW |
| Standard | DIN 6912 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 ISO 7380 Alloy Steel Socket Button Head Cap Screws
Product Price: Rs 17 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Hexagonal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 BS 4168 Alloy Steel Socket Button Head Cap Screws
Product Price: Rs 26 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M6 |
| Screw Length | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 10.9 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 DIN6912 Stainless Steel Socket Low Head Cap Screws
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M6 |
| Length | 30 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Zinc Plated |
| Shape | Round |
| Head Shape | Round Head |
| Connection Type | Male |
| Material | Steel |
| Size | 3 mm |
| Finishing | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 DIN 7984 Carbon Steel Socket Low Head Cap Screws
Product Price: Rs 65 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M10 |
| Length | 30 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Size | 3 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Shape | Low Head |
| Brand | Vora Screws |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M18 ASME B18.3.1M Carbon Steel Socket Low Head Cap Screws
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M18 |
| Length | 10 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Head Shape | Low Head |
| Drive Type | Hex Socket |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M9 BS 4168 Carbon Steel Socket Button Head Cap Screws
Product Price: Rs 32 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Size | M9 |
| Nut Type | Etching |
| Screw Length | 25 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finishing | Polished |
| Grade | 12.9 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Metric Fine |
| Shape | Round |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M16 BN 3873 Alloy Steel Flanged Socket Head Cap Screws
Product Price: Rs 69 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M16 |
| Length | 30 mm |
| Size | 2 mm |
| Material Grade | BN3873 |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Shape | Button Head |
| Brand | Vora Screws |
| Thread Type | Metric Fine |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
BN 1392 Stainless Steel Flanged Socket Head Cap Screws
Product Price: Rs 32 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M10 |
| Length | 30 mm |
| Size | 2 mm |
| Material Grade | BN1392 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Nickel Plated |
| Head Shape | Button Head |
| Brand | Vora Screws |
| Surface Finishing | Polished |
| Thread Type | Metric Fine |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M4 DIN 7984 Stainless Steel 304 Socket Low Head Cap Screws
Product Price: Rs 39 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M4 |
| Nut Type | Broaching |
| Length | 30 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Shape | Round Head |
| Connection Type | Male |
| Brand | Vora Screws |
| Finishing | Polished |
| Material | Brass |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 ASME B18.3.1M Stainless Steel Socket Low Head Cap Screws
Product Price: Rs 47 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M24 |
| Diameter | M8 |
| Length | 16 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Nickel Plated |
| Head Shape | Collar Head |
| Brand | Vora Screws |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M14 BN 1392 Carbon Steel Flanged Socket Head Cap Screws
Product Price: Rs 8 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M14 |
| Length | 30 mm |
| Size | 2 inch |
| Material Grade | BN1392 |
| Finish | Plain |
| Head Shape | Socket Cap |
| Brand | Vora Screws |
| Thread Type | Metric Fine |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback