- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Head Shoulder Screw
Head Shoulder Screw
Our product range includes a wide range of m14 bs 4168 alloy steel socket head shoulder screw, m6 iso 7379 stainless steel 304 socket head shoulder screw, m6 iso 7379 alloy steel socket head shoulder screw, m8 din 9841 alloy steel socket head shoulder screw, m8 din 9841 stainless steel 304 socket head shoulder screw and m6 iso 7379 carbon steel socket head shoulder screw.
M14 BS 4168 Alloy Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M14 |
| Color | Silver |
| Material Grade | 10.9 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
| Shoulder Diameter | 20 mm |
| Size | 3 mm |
| Shoulder Length | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 ISO 7379 Stainless Steel 304 Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 56 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 2 inch |
| Thread Size | M6 |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Black Oxide |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Shoulder Length | 12 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 ISO 7379 Alloy Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 19 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M6 |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Hexagonal |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Head Shape | Hex Head |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Vora Screws |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Shoulder Length | 30 mm |
| Size | 2mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 DIN 9841 Alloy Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 21 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Nut Type | Drilling |
| Thread Size | M8 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hex |
| Finish | Phosphate |
| Connection Type | Male |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Shoulder Diameter | 8 mm |
| Size | 3 mm |
| Shoulder Length | 40 mm |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 DIN 9841 Stainless Steel 304 Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 48 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 4 cm |
| Thread Size | M8 |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 8.8 |
| Finish | Plain |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Shoulder Length | 30 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 ISO 7379 Carbon Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 87 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 2 inch |
| Thread Size | M6 |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | Vora Screws |
| Grade | 321H |
| Country of Origin | Made in India |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Shoulder Length | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M24 BS 4168 Stainless Steel 316 Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 21 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 4 cm |
| Thread Size | M24 |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Plain |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Shoulder Length | 30 mm |
| Material | Cast Iron |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 BS 4168 Carbon Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 87 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M12 |
| Diameter | 1.25 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Plain |
| Size | M8 |
| Brand | Vora Screws |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Shoulder Diameter | 16 mm |
| Shoulder Length | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 DIN 9841 Carbon Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 59 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | 2 inch |
| Thread Size | M10 |
| Material Grade | 10.9 |
| Finish | Plain |
| Brand | Vora Screws |
| Grade | 321H |
| Country of Origin | Made in India |
| Shoulder Diameter | 20 mm |
| Shoulder Length | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 DIN 9841 Alloy Steel Socket Head Shoulder Screw
Product Price: Rs 16 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Screw Type | Countersunk |
| Diameter | M12 |
| Length | 30 mm |
| Size | 16 mm |
| Shape | J Shape |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | 10.9 |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Matt |
Yes! I am InterestedRequest A Callback