- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Hex Nuts
Hex Nuts
We are a leading Manufacturer of din 1587 m6 ss hexagon domed cap nuts, din 1587 m10 ss hexagon domed cap nuts, din 985 m12 1 4 inch stainless steel nyloc nut, alloy steel long coupling nut, m10 1 2 inch hex head stainless steel nut and din 987 m10 1 4 inch stainless steel nyloc nut from Vasai, India.
DIN 1587 M6 SS Hexagon Domed Cap Nuts
Product Price: Rs 2 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M6 |
| Material Grade | DIN1587 |
| Finish | Blackodised |
| Thread Type | UNC |
| Dome Height | Low Dome |
| Standard | DIN 1587 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 1587 M10 SS Hexagon Domed Cap Nuts
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M10 |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Zinc Plated |
| Thread Type | Metric |
| Dome Height | Standard Dome |
| Standard | DIN 1587 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 985 M12 1 4 Inch Stainless Steel Nyloc Nut
Product Price: Rs 28 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M12 |
| Shape | Hexagonal |
| Material Grade | 316 |
| Size | 3 mm |
| Thickness | 4-6 mm |
| Standard | DIN 985 |
| Surface Finishing | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Nut Type | Nylock |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Alloy Steel Long Coupling Nut
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | 3/8 inch |
| Length | 50 mm |
| Material Grade | A4-70 |
| Thread Type | Metric |
| Finish | Zinc Plated |
| Standard | ISO 4032 |
| Usage | Stud Joint |
| Hex Type | Full Hex |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 1 2 Inch Hex Head Stainless Steel Nut
Product Price: Rs 140 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M10 |
| Grade | A4-50 |
| Finish | Bright Finish |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Fine |
| Thread Direction | Left Hand |
| Standard | ISO 8673 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 987 M10 1 4 Inch Stainless Steel Nyloc Nut
Product Price: Rs 10.90 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M10 |
| Shape | Hexagonal |
| Material Grade | 316 |
| Size | 10 mm |
| Thickness | 6-8 mm |
| Standard | DIN987 |
| Surface Finishing | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Nut Type | Nylock |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M72 2 Inch Hex Head Stainless Steel Nut
Product Price: Rs 34 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M72 |
| Grade | A4-50 |
| Finish | Bright Finish |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Fine |
| Thread Direction | Left Hand |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M6 1 4 Inch Hex Head Stainless Steel Nut
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M6 |
| Grade | A4-50 |
| Finish | Bright Finish |
| Nut Type | Thin Hex Nut |
| Thread Type | UNC |
| Thread Direction | Left Hand |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B18.2.2JIS1181 M30 2 Inch Hex Head Stainless Steel Nut
Product Price: Rs 223 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M30 |
| Grade | A2-50 |
| Finish | Bright Finish |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Fine |
| Thread Direction | Right Hand |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 934 M12 1 Inch Hex Head Stainless Steel Nut
Product Price: Rs 38 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size | M12 |
| Grade | A2-50 |
| Finish | Bright Finish |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Fine |
| Thread Direction | Left Hand |
| Standard | DIN 934 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback