- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Internal Circlip
Internal Circlip
Leading Manufacturer of din 472 12mm alloy steel internal circlips, din 472 8mm stainless steel internal circlips and din 472 10mm carbon steel internal circlips from Vasai.
DIN 472 12mm Alloy Steel Internal Circlips
Product Price: Rs 8 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bore Size | 12 mm |
| Material | AlloySteel |
| Standard | IS 3075 |
| Section Width | 2.5 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | 46 HRC |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 472 8mm Stainless Steel Internal Circlips
Product Price: Rs 27 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bore Size | 8 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Standard | IS 3075 |
| Section Width | 1 mm |
| Finish | Phosphate |
| Hardness | 46 HRC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 472 10mm Carbon Steel Internal Circlips
Product Price: Rs 39 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Bore Size | 20 mm |
| Standard | IS 3075 |
| Material | SS |
| Usage/Application | Construction |
| Section Width | 10mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | 44 HRC |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Vora Screws |
| Surface Finishing | Polished |
| Shape | Round |
Yes! I am InterestedRequest A Callback