- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Metal Bolts
Metal Bolts
Manufacturer of a wide range of products which include m10 alloy steel u bolt, m3 carbon steel u bolt, m10 carbon steel u bolt, m18 alloy steel u bolt, m15 alloy steel u bolt and m18 carbon steel u bolt.
M10 Alloy Steel U Bolt
Product Price: Rs 49 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 6 inch |
| Rod Diameter | 10 mm (M10) |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Square |
| Finish | Auto Black |
| Leg Length | 200 mm (8 inch) |
| Includes | Washer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Carbon Steel U Bolt
Product Price: Rs 87 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 4 inch |
| Rod Diameter | 20 mm (M20) |
| Material | Carbon Steel |
| Shape | U-Shape |
| Finish | Zinc Plated |
| Leg Length | 200 mm (8 inch) |
| Includes | Washer, Nut |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 Carbon Steel U Bolt
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rod Diameter | 10 mm (M10) |
| Material | Carbon Steel |
| Shape | Hexagonal |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage/Application | Industrial |
| Leg Length | 150 mm (6 inch) |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
| Pipe Size | 4 inch |
| Size | 2 inch |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M18 Alloy Steel U Bolt
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 6 inch |
| Rod Diameter | M18 |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | U-shape |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Leg Length | 375 mm (15 inch) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M15 Alloy Steel U Bolt
Product Price: Rs 25 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 4 inch |
| Rod Diameter | M15 |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | U-Shape |
| Finish | Self Colour |
| Leg Length | 100 mm (4 inch) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M18 Carbon Steel U Bolt
Product Price: Rs 190 / PIECEGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 4 inch |
| Rod Diameter | M18 |
| Material | Carbon Steel |
| Shape | U-Shape |
| Finish | Self Colour |
| Leg Length | 150 mm (6 inch) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M20 Alloy Steel U Bolt
Product Price: Rs 19 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 6 inch |
| Rod Diameter | 20 mm (M20) |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | U-Shape |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Leg Length | 375 mm (15 inch) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Alloy Steel U Bolt
Product Price: Rs 67 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size | 4 inch |
| Rod Diameter | M3 |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | U-Shape |
| Finish | Auto Black |
| Leg Length | 200 mm (8 inch) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 Stainless Steel L Bolt
Product Price: Rs 5 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 30 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | SS |
| Grade | 4.6 |
| Nominal Size | 3 mm |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M14 Alloy Steel J Bolt
Product Price: Rs 2 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M14 |
| Length | 200 mm |
| Size | 2 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Black |
| Bolt Shape | Round Bend |
| Brand | Vora Screws |
| Thread Type | Half Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 Carbon Steel J Bolt
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M10 |
| Length | 200 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Bolt Shape | Round Bend |
| Usage | Solar Mounting |
| Thread Type | Half Threaded |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M4 Carbon Steel L Bolt
Product Price: Rs 9 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 30 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bend Length | 75 mm |
| Thread Length | 75 mm |
| Includes | Nut & Washer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Stainless Steel L Bolt
Product Price: Rs 23 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 30 mm |
| Length | 450 mm (1.5 ft) |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 4.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bend Length | 75 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 Carbon Steel L Bolt
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 30 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Size | 2 inch |
| Thread Type | Half Thread |
| Grade | 8.8 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hexagonal |
| Brand | Vora Screws |
| Color | Silver |
| Includes | Nut & Washer |
| Material | Mild Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M20 Carbon Steel L Bolt
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 16 mm |
| Length | 300 mm (1 ft) |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bend Length | 75 mm |
| Includes | Bolt Only |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M14 Alloy Steel L Bolt
Product Price: Rs 50 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 25 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bend Length | 75 mm |
| Thread Length | 50 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Stainless Steel J Bolt
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M3 |
| Length | 200 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 10.9 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | Round Bend |
| Thread Type | Half Threaded |
| Includes | Nut |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 Carbon Steel L Bolt
Product Price: Rs 40 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 32 mm |
| Length | 1200 mm (4 ft) |
| Nut Type | Broaching |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 5.6 |
| Shape | Round |
| Connection Type | Female |
| Material | Steel |
| Brand | Vora Screws |
| Size | 3 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Bend Length | 75 mm |
| Finishing | Polished |
| Includes | Nut & Washer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 Stainless Steel L Bolt
Product Price: Rs 129 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 20 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Black Oxide |
| Bend Length | 50 mm |
| Includes | Nut & Washer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 Alloy Steel L Bolt
Product Price: Rs 39 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 32 mm |
| Length | 600 mm (2 ft) |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Black Oxide |
| Bend Length | 75 mm |
| Includes | Nut & Washer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M14 Carbon Steel J Bolt
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M14 |
| Length | 600 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | Round Bend |
| Thread Type | Half Threaded |
| Includes | Nut |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M14 Stainless Steel J Bolt
Product Price: Rs 67 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M14 |
| Length | 600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | J |
| Usage/Application | Industrial |
| Head Type | Hexagonal |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M20 Alloy Steel J Bolt
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M20 |
| Length | 500 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Size | 2 inch |
| Grade | 304 |
| Finish | Zinc Plated |
| Usage/Application | Industrial |
| Bolt Shape | Round Bend |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Thread Type | Full Thread |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M20 Alloy Steel L Bolt
Product Price: Rs 20 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 32 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bend Length | 75 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 Stainless Steel U Bolt
Product Price: Rs 19 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size (Nominal Bore) | 3 Inch (80 NB) |
| Material Grade | SS 316 |
| Rod Diameter | M10 |
| Shape | Round Bend |
| Finish | Zinc Plated |
| Included Accessories | 2 Hex Nuts |
| Application | Piping Support |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M10 Alloy Steel J Bolt
Product Price: Rs 2 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M10 |
| Length | 200 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 10.9 |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Bolt Shape | Round Bend |
| Thread Type | Half Threaded |
| Includes | Washer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Carbon Steel L Bolt
Product Price: Rs 55 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 30 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bend Length | 75 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Alloy Steel J Bolt
Product Price: Rs 58 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M3 |
| Length | 200 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 304 |
| Finish | Black |
| Bolt Shape | Round Bend |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M20 Stainless Steel J Bolt
Product Price: Rs 45 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M20 |
| Length | 600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | Round Bend |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M16 Stainless Steel J Bolt
Product Price: Rs 98 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M16 |
| Length | 600 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 304 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | Round Bend |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Alloy Steel L Bolt
Product Price: Rs 140 / KgGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 30 mm |
| Length | 1000 mm (1 m) |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 5.6 |
| Finish | Zinc Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Stainless Steel U Bolt
Product Price: Rs 49 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size (Nominal Bore) | 3 Inch (80 NB) |
| Material Grade | SS 310 |
| Rod Diameter | M3 |
| Shape | Round Bend |
| Finish | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M20 Carbon Steel J Bolt
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M20 |
| Length | 600 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 4.6 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | Round Bend |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M15 Stainless Steel U Bolt
Product Price: Rs 9 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pipe Size (Nominal Bore) | 3 Inch (80 NB) |
| Material Grade | SS 310 |
| Material | MS |
| Rod Diameter | M15 |
| Shape | Round Bend |
| Size | 2 inch |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M3 Carbon Steel J Bolt
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M3 |
| Length | 150 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 304 |
| Finish | Zinc Plated |
| Bolt Shape | Round Bend |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M15 Carbon Steel U Bolt
Product Price: Rs 6 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rod Diameter | M15 |
| Material | SS |
| Color | Silver |
| Shape | U-Shape |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Leg Length | 375 mm (15 inch) |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Industrial |
| Pipe Size | 6 inch |
| Size | 3 inch |
Yes! I am InterestedRequest A Callback