- Home
- »
- Our Products
- »
- Plain Washer
Plain Washer
Pioneers in the industry, we offer din en m4 steel plain washers, m24 m s plain washer, ss din 125 plain washer, din 6916 m12 steel plain washers, din 440 m16 steel plain washers and din 125 steel plain washers from India.
DIN EN M4 Steel Plain Washers
Product Price: Rs 89 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Inner Diameter | 5 mm |
| Diameter | M4 |
| Thickness | 2 mm |
| Length | 19 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Size | 1 Inch |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Shape | Round |
| Head Type | Countersunk |
| Surface Finish | Bright Polished |
| Point Type | Machine Thread |
| Standard | DIN EN |
| Coating | Bright Finish |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M24 M S Plain Washer
Product Price: Rs 48 / PieceGet Best Price
Product Details:
| MS Grade | Medium Carbon MS |
| Material | Mild Steel |
| Washer Type | Flat |
| Inner Diameter | M24 |
| Thickness | 5–8 mm |
| Coating | Plain |
| Outer Diameter | 35–45 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SS Din 125 Plain Washer
Product Price: Rs 190 / PieceGet Best Price
Product Details:
| SS Grade | SS 316 |
| Inner Diameter | M16 |
| Washer Standard | DIN 125 |
| Outer Diameter | 40–50 mm |
| Thickness | 8–10 mm |
| Finish | Bright |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 6916 M12 Steel Plain Washers
Product Price: Rs 98 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M12 |
| Thickness | 1 mm |
| Length | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 5.6 |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Coating | Bright Finish |
| Standard | DIN 6916 |
| Thread Type | Metric Fine |
| Size | 2 inch |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Outer Diameter | 16 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 440 M16 Steel Plain Washers
Product Price: Rs 37 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 2 mm |
| Material | SS |
| Surface Finish | Nickel Plated |
| Drive Type | External Square |
| Standard | DIN 440 |
| Thread Type | Metric |
| Size | 4 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Diameter | 16 mm |
| Outer Diameter | 20 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 125 Steel Plain Washers
Product Price: Rs 18 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Inner Diameter | 10 mm |
| Diameter | M10 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Length | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Outer Diameter | 16 mm |
| Grade | 12.9 |
| Surface Finish | Plain |
| Coating | Hot Dip Galvanized |
| Standard | DIN 125 |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Thread Type | Full Thread |
| Finish | Polished |
| Size | 1 inch |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 125 300HV M6 Steel Plain Washers
Product Price: Rs 230 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Inner Diameter | 6 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Flange Type | Hex Flange |
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Drive Type | Hex Socket |
| Surface Finish | Plain |
| Standard | DIN 125 |
| Finish | Hot Dip Galv. |
| Size | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback