- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Thread Stud
Thread Stud
Leading Manufacturer of asme b16.5 m70 stainless steel full thread stud, ss half thread stud, asme b16.5 m6 alloy steel full thread stud, full threaded stud, mild steel half thread stud and s s full thread stud from Vasai.
ASME B16.5 M70 Stainless Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 19 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | 1/2 inch |
| Length | 40 mm |
| Material Grade | 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Bright |
| Thread Type | Full Thread |
| Surface Finish | Polished |
| Coating | Gold Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SS Half Thread Stud
Product Price: Rs 39 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M24 |
| Length | 150 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Thread Type | Half Thread |
| Size | 2 inch |
| Coating | Dacromet |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 M6 Alloy Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 58 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M6 |
| Stud Length | 75 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | A4 70 |
| Finish | Bright |
| Std | ASME B16.5 |
| Thread Form | Metric |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Full Threaded Stud
Product Price: Rs 140 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | 1/4 inch |
| Stud Length | 250 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Bright |
| Std | DIN 975 |
| Size | 4 inch |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Half Thread Stud
Product Price: Rs 230 / KgGet Best Price
Product Details:
| Stud Diameter | 20 mm |
| Material | Mild Steel |
| Stud Length | 100 mm |
| Thread Type | Half Thread |
| Usage/Application | Industrial |
| Thread Size | M20 |
| Grade | 12.9 |
| Coating | Zinc Plated |
| Size | 2 inch |
| Packaging | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
S S Full Thread Stud
Product Price: Rs 36 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M24 |
| Stud Length | 75 mm |
| Material | SS304 |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Bright |
| Std | DIN 976 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 M10 Alloy Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 230 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M10 |
| Length | 200 mm |
| Material Grade | 12.9 |
| Material | Alloy Steel |
| Thread Type | Full Thread |
| Coating | Zinc Plated |
| Finishing Type | Polished |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 S S Full Thread Stud
Product Price: Rs 32 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M24 |
| Stud Length | 250 mm |
| Material | SS304 |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Bright |
| Std | DIN 975 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 M12 Alloy Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | 3/4 inch |
| Stud Length | 250 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Bright, Zinc Plated |
| Std | DIN 976 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 M12 Carbon Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M12 |
| Stud Length | 250 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Bright |
| Std | DIN 976 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 M72 Stainless Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 220 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M24 |
| Stud Length | 250 mm |
| Material | SS304 |
| Grade | A4 70 |
| Finish | Bright |
| Std | DIN 976 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ASME B16.5 Carbon Steel Half Thread Stud
Product Price: Rs 48 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Diameter | M20 |
| Length | 150 mm |
| Material Grade | 10.9 |
| Material | MS |
| Thread Type | Half Thread |
| Coating | Zinc Plated |
| Brand | Vora Screws |
| Size | 4 inch |
| Head Style | T Head |
| Surface Finish | Bright |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carbon Steel Full Thread Stud
Product Price: Rs 19 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thread Size | M24 |
| Stud Length | 250 mm |
| Material | SS304 |
| Grade | 4.6 |
| Finish | Bright |
| Std | DIN 976 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Inconel 601 Stud Bolt
Product Price: Rs 223 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Inconel 601 |
| Diameter | M20 |
| Material | Cast Iron |
| Size | 3 inch |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Thread Type | Half Thread |
| Brand | Vora Screws |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback