- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Wedge Lock Washer
Wedge Lock Washer
Leading Manufacturer of din 25201 m10 ss wedge lock washers, din 25201 m5 ss wedge lock washers, din 25201 m8 ss wedge lock washers, din 25201 m3 ss wedge lock washers, din 25201 m112 alloy steel wedge lock washers and din 25201 m6 alloy steel wedge lock washer from Vasai.
DIN 25201 M10 SS Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 45 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M10 |
| Screw Type | Shoulder Screw |
| Length | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3 inch |
| Coating | Zinc Plated |
| Head Shape | Round |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | 10.9 |
| Finish | Nickel Plated |
| Brand | Vora Screws |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M5 SS Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 170 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M5 |
| Length (mm) | 75 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3 inch |
| Coating | Phosphated |
| Grade | 12.9 |
| Head Shape | Round |
| Standard | DIN 25201 |
| Head Type | Countersunk (CSK) |
| Bolt Grade | 8.8 |
| Brand | Vora Screws |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M8 SS Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 145 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M8 |
| Length (mm) | 16 |
| Material | Mild Steel |
| Size | 1 inch |
| Coating | Zinc Plated |
| Head Shape | Button Head |
| Standard | DIN 25201 |
| Head Type | Countersunk (CSK) |
| Bolt Grade | 8.8 |
| Brand | Vora Screws |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M3 SS Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 76 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M3 |
| Length (mm) | 16 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3 inch |
| Coating | Zinc Flake |
| Head Shape | Round |
| Grade | 12.9 |
| Standard | DIN 25201 |
| Head Type | Countersunk (CSK) |
| Bolt Grade | 12.9 |
| Brand | Vora Screws |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M112 Alloy Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 67 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M112 |
| Material | SS |
| Coating | Hot Dip Galv |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | 10.9 |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Bolts | Hexagonal |
| Size | 2 inch |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M6 Alloy Steel Wedge Lock Washer
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M6 |
| Material | Alloy Steel |
| Coating | Zinc Plated |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | A4 80 |
| Washer Thickness | 5 mm |
| Inner Diameter | 13 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M2 Stainless Steel Wedge Lock Washer
Product Price: Rs 320 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M2 |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Phosphated |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | A4 80 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M4 Carbon Steel Wedge Lock Washer
Product Price: Rs 38 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M4 |
| Material | Carbon Steel |
| Washer Type | Wide |
| Coating | Zinc Flake |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | 8.8 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M12 Carbon Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M12 |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Size | 2mm |
| Coating | Hot Dip Galv |
| Head Type | CSK Head |
| Head Shape | Round |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | 12.9 |
| Standards | ISO 10642 |
| Brand | Vora Screws |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M18 Carbon Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 132 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M18 |
| Screw Type | Button Head |
| Length | 30 mm |
| Material | SS |
| Coating | Zinc Flake |
| Standard | DIN 25201 |
| Material Grade | 10.9 |
| Bolt Grade | 8.8 |
| Finish | Black Oxide |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Bolts | Hexagonal |
| Size | 3 inch |
| Brand | Vora Screws |
| Packaging Type | Packet |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M120 Alloy Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 28 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M120 |
| Drive Type | Slotted |
| Screw Type | Wood Screw |
| Material | Mild Steel |
| Size | 3 Inch |
| Coating | Hot Dip Galv |
| Shape | Round |
| Head Angle | 100ยฐ |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | 8.8 |
| Finish | Zinc Plated |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M100 Alloy Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 29 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M100 |
| Screw Type | Machine Screw |
| Thread Size | M3 |
| Drive Type | Pozidriv |
| Material | Brass |
| Finish | Polished |
| Size | 1 inch |
| Head Shape | Round |
| Usage/Application | Hardware Fitting |
| Coating | Zinc Plated |
| Standard | DIN 25201 |
| Bolt Grade | 10.9 |
| Length | 10 mm |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M130 Carbon Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 210 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M130 |
| Grade | SS 316 |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 50 mm |
| Material | SS |
| Coating | Zinc Plated |
| Head Type | Hex Head |
| Standard | DIN 25201 |
| Thread Type | Full Thread |
| Bolt Grade | 8.8 |
| Finish | Matt |
| Surface Finishing | Polished |
| Type Of Bolts | Hexagonal |
| Size | 2 inch |
| Brand | Vora Screws |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 25201 M3 Carbon Steel Wedge Lock Washers
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Washer Size | M3 |
| Finish | Zinc Plated |
| Size | 1 inch |
| Coating | Hot Dip Galv |
| Head Shape | Round |
| Head Type | CSK Head |
| Standard | DIN 25201 |
| Property Class | 10.9 |
| Bolt Grade | 12.9 |
| Standards | DIN 7991 |
| Brand | Vora Screws |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIN 6916 M8 Steel Plain Washers
Product Price: Rs 125 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Inner Diameter | 8 mm |
| Flange Type | Hex Flange |
| Material | Steel |
| Thickness | 3 mm |
| Outer Diameter | 11mm |
| Drive Type | Hex |
| Surface Finish | Plain |
| Finish | Zinc Plated |
| Size | 3 inch |
| Color | Silver |
| Standard | DIN 6916 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback